Een digitale sommelier in het wijnrek

3 min.

SuperMAG
Trends & innovaties
MiniDossier

Stel: een klant weet zich geen raad bij de wijn. De specialist is er niet, en de dichtstbijzijnde medewerker twijfelt ook. Precies daar kan een AI-assistent van pas komen. Carrefour Market Maaseik, onderdeel van Groep Cretskens, testte dat idee uit in samenwerking met Hogeschool PXL. Met een kiosk, echte klanten en een sommelier die zijn digitale collega met open armen ontving.

Hermien Raedts, lector en onderzoeker aan PXL Business Research, ontwikkelt samen met haar team AI-assistenten voor de fysieke winkel. Geen chatbot op een website, maar een interactieve kiosk op de winkelvloer zelf of een QR-code die de klant met zijn eigen smartphone scant, gevoed door de eigen data van de retailer. “We vertrekken altijd vanuit een concrete uitdaging van de winkel”, vertelt Hermien.

“Bij Carrefour Market Maaseik ging het over de wijnafdeling, waar niet permanent een specialist aanwezig kon zijn.” Een belangrijk uitgangspunt daarbij: de AI-assistent werkt uitsluitend met het assortiment van de winkel zelf. “We willen natuurlijk niet dat het systeem wijnen aanbeveelt die hier niet verkrijgbaar zijn”, legt Hermien uit.

“AI is maar zo slim als de data die je erin stopt.” Productfiches, smaakprofielen, foodpairingtips en prijsinformatie uit verschillende interne systemen vormen samen de kennisbasis van de assistent.

Hermien Raedts

We vertrekken altijd vanuit een concrete uitdaging van de winkel.

Hermien Raedts

Kennis in een kiosk gegoten

Voor Rob Vandebeek, voormalig sommelier bij restaurant De Slagmolen in Opglabbeek en nu sommelier bij Carrefour Market Maaseik, was het concept meteen raak. “Ik merkte al langer dat wijnkennis voor sommige medewerkers een drempel is. Mensen schrikken terug om advies te geven als ze twijfelen.”

Volgens Rob biedt de AI-assistent daarom niet alleen ondersteuning voor klanten, maar ook een leerkans voor collega’s. “Als medewerkers een paar keer samen met klanten de kiosk gebruiken, beginnen ze patronen te herkennen. De kans is groot dat ze een volgende keer zelf antwoord kunnen geven.”

De kiosk begeleidt klanten via een kort en laagdrempelig gesprek van een vijftal vragen. Wat staat er op het menu? Liever wit, rood of rosé? Fris en citrusachtig of eerder vol en kruidig? Wordt het vlees gemarineerd? En binnen welk budget zoekt de klant? “We wilden het bewust eenvoudig houden”, zegt Rob. “Niemand heeft zin om minutenlang voor een scherm te staan twijfelen.”

Hermien vult aan: “Daarom eindigen we ook met vier à vijf suggesties. Meer keuze maakt beslissen vaak alleen maar moeilijker.” Om de aanbevelingen slimmer en persoonlijker te maken, investeerde Rob veel tijd in het uitbreiden van de productinformatie. “Standaardgegevens zoals naam, prijs en herkomst zijn niet voldoende. Hoe rijker de data, hoe beter AI verbanden kan leggen.”

Zo kunnen klanten zelfs een wijn ingeven die ze ooit elders dronken en lekker vonden. “Het systeem zoekt dan vergelijkbare alternatieven binnen ons eigen assortiment.”

Jerica Cretskens

We hebben sterke medewerkers rondlopen, maar je kan onmogelijk vijf sommeliers tegelijk inplannen.

Jerica Cretskens

Service zonder extra werkdruk

Zaakvoerster Jerica Cretskens ziet de kiosk als een onderdeel van een bredere visie op service. Carrefour Market Maaseik is zeven dagen op zeven open, van acht uur ’s morgens tot acht uur ’s avonds, en wil zich onderscheiden als een supermarkt met beleving en persoonlijk advies. “Iedereen evolueert naar langere openingsuren en meer service”, vertelt ze.

“We willen daarin meegaan, met een uitgebreid assortiment en dat tikkeltje extra.” Tegelijk beseft Jerica dat het niet haalbaar is om op elk moment specialisten op iedere afdeling te hebben. “We hebben sterke medewerkers rondlopen, maar je kan onmogelijk vijf sommeliers tegelijk inplannen.”

De AI-assistent biedt daarin een slimme tussenoplossing. “Ook medewerkers zonder uitgebreide wijnkennis kunnen nu samen met de klant naar de kiosk stappen en met vertrouwen advies geven”, zegt Jerica. Wat vroeger eindigde met een aarzelende ‘ik zal het even moeten vragen’, wordt nu een zelfzeker antwoord. En het verhaal stopt niet bij wijn alleen. De volgende stap? De kaasafdeling. Want ook daar zoeken klanten vaak inspiratie en advies. En ook daar kan een digitale expert het verschil maken.

Lees dit artikel in SuperMAG juni '26 en ontdek ook de andere edities

cover-van-supermag-juni2026-hr.jpg
cover-van-supermag-april2026-hr.jpg
cover-van-supermag-febr26-hr.jpg
cover-van-supermag-dec25-hr.jpg
cover-van-supermag-okt25-hr.jpg
cover-van-supermag-juni2025-hr.jpg
cover-supermag-april25-hr.jpg
cover-van-supermag-feb25-hr.jpg
cover-van-supermag-dec24-hr.jpg
cover-supermag-okt-2024-hr.jpg
schermafbeelding-2024-06-18-om-07-45-36.png
paginas-van-supermag-april24-hr.jpg
cover-van-supermag-feb2024-hr.jpg
schermafbeelding-2023-12-14-om-18-07-58.png
cover-oktober-2023-hr.jpg
cover-supermag-juni-2023-hr.jpg
cover-supermag-april-2023-hr.jpg
cover-supermag-feb-2023-hr.jpg
cover-van-supermag-dec-2022-hr-zonder-paskruisen.jpg
cover-van-supermag-oktober-2022-hr-zonder-paskruisen.jpg
cover-supermag-juni-2022-hr-zonder-paskruisen.jpg
cover-van-supermag-april-2022-hr.jpg
cover-supermag-feb2022-hr.jpg
cover.jpg
cover-supermag-okt-2021-hr.jpg
SuperMAG juni 2021
cover-supermag-april-2021.jpg
Cover SuperMAG febr21
cover-van-supermag-december2020-hr.jpg
cover-supermag-oktober2020-hr.png

Gerelateerde artikels

Me & my team: van brandjes  blussen naar bouwen aan je team
Ben je verplicht om een ontslag te motiveren?
Illustra’lies brengt de buurtsuper tot leven

Actueel

Me & my team: van brandjes  blussen naar bouwen aan je team
Cointreau lanceert twee zonnige innovaties
Carrefour België: minder klanten, maar weer winstgevend
cover-van-supermag-juni2026-hr.jpg

Super
MAG 3

SuperMAG nr. 3
Juni 2026

Ledenvoordelen

  • HACCP & Voedselveiligheid
  • Voedingsspeciaalzaken
  • PMO, partner in Personeel- en Managementopleidingen
  • Loon- en arbeidsvoorwaarden
  • Franchise
  • Info & advies
  • Andere voordelen

Op de hoogte blijven?

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

We bewaren je gegevens voor een correcte opvolging, meer info in onze privacy policy