Ben je verplicht om een ontslag te motiveren?

2 min.

Personeel
SuperMAG

Met welke personeels- of ondernemingsvragen zitten buurtsupers? In deze rubriek leggen we telkens een praktijkvraag van een lid voor aan de experts van Liantis. Deze keer ging die over het al dan niet motiveren van een ontslag. 

Q&A

VRAAG: Ik heb onlangs een werknemer ontslagen, omdat die volgens mij niet voldeed aan de verwachtingen. Intussen vraagt die werknemer om het ontslag formeel te motiveren. Ben ik verplicht om dat te doen?

ANTWOORD: Ja. Volgens CAO 109 ben je als werkgever verplicht om het ontslag te motiveren wanneer een werknemer daarom vraagt.

Doe je dat niet, dan kan het ontslag als ‘kennelijk onredelijk’ worden beschouwd. Dat is het geval wanneer het ontslag geen verband houdt met het gedrag of de capaciteiten van de werknemer én ook niet gebaseerd is op objectieve noden van de onderneming, zoals economische, techni-sche of organisatorische redenen.

Wordt het ontslag als kennelijk onredelijk beschouwd, dan riskeer je als werkgever een bijkomende schadevergoeding van 3 tot 17 weken loon, bovenop de gewone opzegvergoeding of -termijn.

Let ook goed op de procedure. Zodra je de aangetekende brief van de werknemer ontvangt, heb je twee maanden tijd om het ontslag per aangetekende brief te motiveren. Respecteer je die termijn niet, dan kan daar nog een bijkomende sanctie van twee weken loon bovenop komen.

Er bestaan wel uitzonderingen op deze regeling. Zo geldt de motiveringsplicht niet voor bepaalde categorieën werknemers, zoals studenten, uitzendkrachten of werknemers die tijdens de eerste zes maanden van hun tewerkstelling worden ontslagen.

Liantis adviseert

Liantis adviseert

Liantis ondersteunt ondernemers bij al hun mensenzaken. Bij Liantis vind je een vertrouwde compagnon de route die je op elk moment van hun ondernemerstraject de gepaste oplossing aanreikt. 

Ontdek meer details en hoe Liantis je kan ondersteunen via www.liantis.be.

Naar Liantis

Gerelateerde artikels

Me & my team: van brandjes  blussen naar bouwen aan je team
Een digitale sommelier in het wijnrek
Illustra’lies brengt de buurtsuper tot leven

Actueel

Me & my team: van brandjes  blussen naar bouwen aan je team
Cointreau lanceert twee zonnige innovaties
Carrefour België: minder klanten, maar weer winstgevend
cover-van-supermag-juni2026-hr.jpg

Super
MAG 3

SuperMAG nr. 3
Juni 2026

Ledenvoordelen

  • HACCP & Voedselveiligheid
  • Voedingsspeciaalzaken
  • PMO, partner in Personeel- en Managementopleidingen
  • Loon- en arbeidsvoorwaarden
  • Franchise
  • Info & advies
  • Andere voordelen

Op de hoogte blijven?

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

We bewaren je gegevens voor een correcte opvolging, meer info in onze privacy policy