Sociale partners: soepelere criteria voor collectieve bonussen en afschaffing brugpensioen uitstellen

2 min.

Personeel
Belangenbehartiging

De sociale partners vragen de regering-De Wever om de fiscaal voordelige collectieve bonussen breder te kunnen inzetten. Vandaag kunnen zogenaamde cao 90-bonussen volgens de federale administratie alleen toegepast worden bij economische doelstellingen in een onderneming, zoals het behalen van een afgesproken winstniveau. 

Lees hieronder het bericht uit De Tijd

Als het aan de bonden en bedrijven ligt, moeten andere soorten doelstellingen dan de collectieve bonussen, mogelijk worden. Zo zou een onderneming de bonus moeten kunnen uitkeren als alle werknemers hebben deelgenomen aan het uitbouwen van vaardigheden zoals het halen van milieucertificaten, het overschakelen op zachtere vormen van woon-werkmobiliteit, cyber security, het performant invoeren van nieuwe werkmethodes of acties om de arbeidskwaliteit te verhogen.

De Groep van Tien, het belangrijkste orgaan voor overleg tussen de vakbonden en werkgevers, maakte haar advies over de bonussen gisteren over aan federaal minister van Werk David Clarinval (MR). Voor het kan ingaan, moet de regering groen licht geven.

In ons land kreeg 6 procent van alle bedienden in 2023 een cao 90-bonus, blijkt uit data van de hr-­dienstengroep Liantis. Dat was toen een record. Ook het gemiddelde bonusbedrag was met 1.770 euro bruto het hoogste ooit in dat jaar. Het gaat niet om een individuele maar een collectieve bonus: werknemers krijgen hem alleen als ze samen doelstellingen haalden die meetbaar, definieerbaar en verifieerbaar zijn.

De federale overheidsdienst Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg (WASO) moet groen licht geven voor het bonusplan van een onderneming. De te ambiëren doelstelling moet bovendien bijdragen tot betere prestaties van de onderneming. Op dat punt volgt de FOD WASO volgens de bonden en werkgevers dus al jaren een te strikte economische interpretatie. Ook inspanningen op het vlak van mobiliteit, welzijn en opleiding kunnen het bedrijf ten goede komen, luidt het.

De Groep van Tien vraagt de regering ook om de toegang tot het brugpensioen en de landingsbanen pas in juni af te sluiten - en niet onmiddellijk, zoals in het regeerakkoord staat - en de lopende cao’s daarover te respecteren. Er lopen nog collectieve arbeidsovereenkomsten tot juni en naar schatting een duizendtal werknemers maakt daar nog ­gebruik van.

Voorts vragen ze dat de Federal Learning Account, een registratietool voor opleidingen die is uitgegroeid tot een symbool van bureaucratische kafka, opgeschort blijft tot de regering hem afschaft. De vraag is nu of de federale regering het advies volgt. Het argument om dat wel te doen is dat ze dan een beslissing neemt die ruime steun van de vakbonden én de werkgevers geniet.

Bron: De Tijd

Gerelateerde artikels

FACT-app spreekt de taal van de supermarkt
7 op de 10 bedrijven verhogen maaltijdcheque naar 10 euro
Besparingen bij FAVV zetten voedselveiligheid en preventie onder druk

Actueel

Onduidelijkheid over besparingen bij agentschap voor voedselveiligheid
HelloFresh opent fysieke winkel in Antwerpen
Colruyt test onbemande wagentjes voor thuislevering
cover-van-supermag-dec25-hr.jpg

Super
MAG 5

SuperMAG nr. 5
December 2025

Ledenvoordelen

  • HACCP & Voedselveiligheid
  • Voedingsspeciaalzaken
  • PMO, partner in Personeel- en Managementopleidingen
  • Loon- en arbeidsvoorwaarden
  • Franchise
  • Info & advies
  • Andere voordelen

Op de hoogte blijven?

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

We bewaren je gegevens voor een correcte opvolging, meer info in onze privacy policy