Supermarkten zetten steeds meer in op ramadan
Ramadan, de jaarlijkse vastenperiode voor moslims, wordt niet alleen beschouwd als de ‘beste periode van het jaar’ door handelaars in de volkse Brabantstraat in Schaarbeek of de Gentsesteenweg in Molenbeek. Ook supermarkten profiteren ervan en richten zich steeds vaker actief op de moslimklant. "Carrefour had zelfs een digitale ramadanfolder."
In een winkel in de Gentsesteenweg staan de houten aftelkalenders en cadeauzakjes al klaar. Vrolijk ramadan staat erop: 'ramadan mubarak'. Traditiegetrouw halen handelaars in deze straat tijdens de islamitische vastenmaand ramadan zo’n 30 % procent meer omzet dan tijdens andere maanden, zo schat voorzitter van de handelaarsvereniging van de Gentsesteenweg, Mohamed Bakbak.
Moslimgezinnen geven meer uit in die periode, en dat voelen de handelszaken. Zeker in de eerste twee weken boeren vooral de voedingswinkels goed, in de aanloop van het Eid al Fitr, het feest aan het einde van de vastenmaand. Ook in Schaarbeek, kijken ondernemers uit naar de ramadan.
In de Brabantstraat groeien de omzetten van de voedingswinkels de eerste tien dagen mogelijk 'met 40 % procent' zegt Mohamed El Hajaiji, voorzitter van de handelaarsvereniging daar. "Dat gaat wel ten koste van de inkomsten van de restaurants, want de mensen eten meer thuis." Ook de voorzitter van de handelaarsvereniging van de Leuvensesteenweg, Ozcan Gunduz, ziet hoe de omzetcijfers van voedingswinkels de lucht in schieten.
Met een Brusselse bevolking die - volgens onderzoek door sociologen- voor een kwart uit moslims bestaat, is het niet verwonderlijk dat de economische impact van de ramadan voelbaar is én dat ondernemers hierop inspelen. Zelfs de ondernemersvereniging Unizo raadt ondernemers aan om rekening te houden met de ramadan, net zoals ze dat doen met Pasen, communies, lentefeesten, valentijn of Kerstmis.
“Je hoeft als handelaar je aanbod niet radicaal te wijzigen tijdens de ramadan om moslimklanten aan te trekken," klinkt hun advies. "95 % van de producten die tijdens de vastenmaand worden gekocht zijn basisproducten." "Wat telt is de communicatie: een affiche of een bordje met ‘fijne ramadan’, een ramadanstandje met bepaalde producten, een kleine wijziging in de winkeldecoratie… Allemaal signalen naar de moslimklant toe dat hij welkom is en zijn aankopen bij jou kan doen."
Unizo“Je hoeft als handelaar je aanbod niet te wijzigen tijdens de ramadan. Wat telt is de communicatie: signalen dat de moslimklant welkom is en zijn aankopen bij jou kan doen.
Dat signaal pikken steeds meer supermarkten, zo bevestigt retailexpert Gino Van Ossel. "Ketens zijn zich van de ramadan bewust. Vorig jaar had Carrefour zelfs een digitale ramadanfolder."
"We zien met name een verhoging in de verkoop de dagen voor de start van de ramadan," zegt Hanne Poppe, woordvoerster van Colruyt. Ook spelen Colruyt-winkels vaak in op de stijgende vraag naar bepaalde producten, zoals dadels. "We passen de voorraad van enkele producten die typisch zijn voor de ramadan aan zodat er grotere hoeveelheden zijn op de plekken waar veel van onze klanten meedoen aan ramadan. In die winkels zorgen we ook voor een extra opvallende presentatie van die producten."
Delhaize hanteert geen specifieke ramadanstrategie, in tegenstelling tot de Nederlandse supermarktketen Albert Heijn, die deel uitmaakt van hetzelfde moederbedrijf Ahold. Rond ramadan komt de Nederlandse supermarktketen, die sowieso al een uitgebreid halal-assortiment heeft, vaak met speciale campagnes.
Dat betekent niet dat je in geen enkele Brusselse Delhaize-supermarkt speciale ramadan-producten aantreft: “Zelfstandige winkels spelen in op lokale behoeftes, vooral in Brussel en Antwerpen. Ze kopen bepaalde producten extra in”, zegt woordvoerder Roel Dekelver.
Bron: Bruzz
Actueel
Too Good To Go
Bijna 10.000 keer te goed om weg te gooien
Lees artikel
Carrefour Battel
Blauwe champignonbakjes maken plaats voor circulaire verpakking
Lees artikel