Is er al beterschap in zicht? "Nee", zegt ook Luc Ardies van Buurtsuper.be. "De prijzen moeten nog omhoog. Die inhaalbeweging ten opzichte van het buitenland moeten we nog maken." Sowieso voorspellen de prijzen voor grondstoffen ook niet veel goeds.
"Kijken we naar de grafiek met internationale prijzen voor grondstoffen – granen, oliën en zuivel – dan zie je dat die lijn tot en met mei nog zeer fors steeg", zegt Mathias Ingelbrecht, adviseur op de dienst prijzen en marktwerking bij de FOD Economie. "De prijzen voor voeding binnen de industrie en die in de winkel volgen die trend doorgaans langzaam én met vertraging."
"Het is naïef om te denken dat de prijzen die je vandaag optekent, op een dag nog gaan dalen", besluit Gino Van Ossel. "Ons loonbriefje daalt ook niet, waarom zouden prijzen dan dalen?"
Kijken we naar de index van de voedingsproducten die de FOD economie opstelt, dan zien we dat de prijzen in januari ook al met 1,86 % stegen ten opzichte van december 2021. Daarna bleven ze gemiddeld 1,26 % per maand stijgen. Maar in januari was er van de oorlog in Oekraïne nog geen sprake.
"We vergeten vaak dat er sinds september hogere transportkosten zijn én dat de energieprijzen ook al maanden voor de start van de oorlog aan het stijgen waren", zegt Gino Van Ossel. "Niet alles is te wijten aan de oorlog.""Onderschat die hoge energieprijzen niet bij supermarkten", besluit ook Luc Ardies van Buurtsuper.be. "Veel van onze supermarkten worden uitgebaat door zelfstandigen. Hun maandelijkse energiefactuur ging gemiddeld van 8.000 naar 18.000 euro. Als je weet dat zo’n gemiddelde supermarkt jaarlijks gemiddeld 100.000 euro winst maakt, snap je dat ze alleen al door die verhoogde energiefactuur verlies draaien. Elke maand 10.000 euro meer, dat is 120.000 euro per jaar."
"En dan komen er ook nog eens 30.000 euro extra loonkosten bij door de indexatie. Ook die spelen een grote rol. Jammer genoeg wordt alles momenteel nog maar amper of niet doorgerekend. Dat kan niet blijven duren. Die mensen kunnen dat niet uit eigen zak blijven betalen, om de prijzen laag te houden."
Download het volledige artikel hieronder.