Gelijke lonen voor ketens en zelfstandigen financieel onhaalbaar

2 min.

Franchise
Belangenbehartiging
Delhaize

Minister van Werk Dermagne nodigt de directie van Delhaize en de vakbonden uit voor een gesprek, aldus L’Echo vandaag. Wat kan de minister doen?

Check ons persbericht hieronder!

Volgens de mening van Steve Gilson, advocaat gespecialiseerd in sociaal recht zijn er 2 opties:  

  • Ingrijpen in de opdeling van paritaire comités, het verschil tussen de grote en de kleine supermarkten opheffen dus.
  • Het geheel van franchisenemers onderbrengen in 1 enkele structuur, 1 technische bedrijfseenheid waarin alle franchisebedrijven van Delhaize ondergebracht worden, zodat de vakbondsvertegenwoordiging gegarandeerd blijft.

Buurtsuper.be, de UNIZO-organisatie van supermarkten, stelt dat die twee opties waarbij iedereen dezelfde arbeids- en loonvoorwaarden betaalt, financieel onhaalbaar zijn voor de zelfstandige handelaars. “Als je met een handelsmarge van 20% t.o.v. de omzet loonkosten moet financieren van meer dan 10%, dan kan je met het saldo onmogelijk alle andere kosten betalen”, aldus Luc Ardies van Buurtsuper.be.

Een harmonisering van de paritaire comité’s waardoor zelfstandigen dezelfde loon- en arbeidsvoorwaarden moeten betalen als ketens, zou een ramp betekenen voor de tewerkstelling in onze retail.”

Luc Ardies

Over die technische bedrijfseenheid zegt hij het volgende: “Hoe je het draait of keert, het is nog altijd de franchisenemer die onder zijn verantwoordelijkheid het winkelpersoneel aanwerft en onder zijn gezag laat werken. Ik zie niet in hoe je onder die omstandigheden de leveranciers/franchisegevers, m.a.w. Delhaize, Carrefour of Spar Colruyt, en hun aangesloten franchisenemers kan beschouwen als één technische bedrijfseenheid of behorende tot dezelfde onderneming.”

Ardies is ook woordvoerder van UNIZO in het Paritaire Comité voor de zelfstandige kleinhandel: “Een harmonisering van de paritaire comité’s waardoor zelfstandigen dezelfde loon- en arbeidsvoorwaarden moeten betalen als ketens, zou trouwens een ramp betekenen voor de tewerkstelling in onze retail. In de zelfstandige kleinhandel werken momenteel 100.000 winkelbedienden.”    

Gerelateerde artikels

Het totaalverhaal van Jumbo

Franchise: Hub Arends van Jumbo Sint-Lambrechts-Herk

Het totaalverhaal van Jumbo

2 min.
Zes winkels, één aanpak
Franchise: René Lepers van Proxy Delhaize Beerzel

Actueel

Spruitjes van Brussel
Van food waste naar winst in 50 minuten
Hartverwarmende verhalen uit jouw winkel
cover-van-supermag-dec25-hr.jpg

Super
MAG 5

SuperMAG nr. 5
December 2025

Ledenvoordelen

  • HACCP & Voedselveiligheid
  • Voedingsspeciaalzaken
  • PMO, partner in Personeel- en Managementopleidingen
  • Loon- en arbeidsvoorwaarden
  • Franchise
  • Info & advies
  • Andere voordelen

Op de hoogte blijven?

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

We bewaren je gegevens voor een correcte opvolging, meer info in onze privacy policy